خانه » اخبار گردشگری » بازدید گردشگران خارجی از تخت سلیمان و کوه میان تهی

بازدید گردشگران خارجی از تخت سلیمان و کوه میان تهی

بازدید گردشگران خارجی از تخت سلیمان و کوه میان تهی

بازدید گردشگران خارجی از تخت سلیمان و کوه میان تهی

شهر های مختلف ایران از نظر گردشگری این پتانسیل را دارند که از کشورهای مختلف جهان بازدیدکننده را جذب کنند. یکی از آنها تخت سلیمان و کوه میان تهی می باشد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب گفت: امسال سه هزار و ۹۱۷ گردشگر از ۲۰ کشور از مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و زندان سلیمان بازدید کردند.

محمد فتحی گفت: در این مدت بازدید ۲ هزار و ۷۸۱ گردشگر خارجی از بناها و آثار معماری مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان و یک هزار و ۱۳۶ گردشگر از ‘کوه میان تهی زندان سلیمان’ ثبت شد.

وی بیان کرد: این گردشگران از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، بلژیک، آمریکا، اسپانیا، سوئیس، چین، ژاپن، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، اتریش، انگلیس، تایوان، تایلند، نیوزیلند، ایرلند و اسلواکی برای دیدن مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان به شهرستان تکاب سفر کردند.

آلمان با ۷۰۷ گردشگر، ایتالیا با ۳۳۲ و فرانسه نیز با ۳۲۱ گردشگر بیشترین بازدیدکننده از مجموعه تخت سلیمان تکاب را داشتند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب، شمار گردشگران خارجی بازدیدکننده از این اثر تاریخی را درمدت مشابه سال گذشته سه هزارو ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

وی با اشاره به افزایش شمار بازدیدکنندگان از مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و تنوع سنی گردشگران، گفت: در سال های گذشته بازدیدکنندگانی با سنین بالای ۵۰ و ۶۰ سال از مجموعه تخت سلیمان بازدید می کردند اما امسال بسیاری از گردشگران با فرزندان جوان و نوجوان خود به تخت سلیمان آمدند.

امسال ۵۳ هزار و ۲۰۰ گردشگر داخلی نیز از مجموعه تخت سلیمان و کوه میان تهی زندان سلیمان بازدید کردند که این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

مدیر پایگاه جهانی تخت سلیمان تکاب همچنین با بیان اینکه ۸۰ درصد از محوطه ۱۲ هکتاری تخت سلیمان قابلیت بازدید دارد، اضافه کرد: بخشی از مسیر بازدید سنگ فرش شده و کل مسیر بازدید نیز به صورت یک حلقه بسته به منظور جلوگیری از تخریب بقایای معماری و سهولت تردد گردشگران با تخته های چوبی مفروش شده است.

وی با اشاره به تغییر مسیر بازدید از دروازه جنوبی مجموعه تخت سلیمان به دروازه جنوب شرقی و ایجاد زیرساخت های لازم، گفت: ورودی فعلی محوطه تنها از دروازه جنوبی مربوط به دوره ایلخانی میسر است که در سال های گذشته ساماندهی شده و مرمت هایی در آن انجام گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه دروازه جنوب شرقی از معدود اجزای باقیمانده از دوره شکوه تخت سلیمان است، اظهار کرد: احیای ورود و خروج از این دروازه به منظور معرفی آن به بازدیدکنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.
منابع: ایرنا
دنیای سفر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*