خانه » جاذبه های ایران » خانه قدیمی و گردشگری داروغه شهر مقدس مشهد

خانه قدیمی و گردشگری داروغه شهر مقدس مشهد

خانه قدیمی و گردشگری داروغه شهر مقدس مشهد

خانه قدیمی و گردشگری داروغه شهر مقدس مشهد

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر مشهد خانه داروغه می باشد که مکان مناسبی برای بازدید گردشگران این استان می باشد.

خانه تاریخی داروغه، مربوط به دوره قاجار واقع در خیابان نواب صفوی مشهد میباشد که به دستور محمد یوسف خان که اواخر دوره قاجار داروغه مشهد بود، توسط معماران و بناهای روس به مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ متر ساخته شده است. این بنا ملک شخصی داروغه بوده و مراسم پذیرایی رسمی در آن برگزار میشد. بر اساس شواهد موجود تا حدود سه دهه گذشته، این بنای تاریخی کاربرد مسکونی داشته است،

اما در سال ۱۳۶۶ این خانه توسط ورثه به نمایندگان یکی از هیئت‌های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته شد و از آن پس تا سال ۱۳۹۱ از این بنا به عنوان محل تجمع و اسکان هیئت‌های مذهبی استفاده می‌شد. اما در سال ۱۳۹۱ خانه داروغه تحت شهرداری مشهد قرار گرفت و زیر نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی با هزینه شهرداری با هدف نشان دادن فضاهای ایرانی ـ اسلامی و تاریخی به مردم مرمت شد و در ایام اداری هفته از ساعت ۸ لغایت ۱۴ به صورت رایگان بازدیدش برای عموم شهروندان و گردشگران تور مشهد آزاد است.

خانه داروغه در محله قبر میر، کوچه کشمیری‌ها، بزرگترین و زیباترین خانه مرمت شده در محدوده مرکزی شهر مشهد است که امروز به عنوان نمادی از معماری ایرانی اسلامی و مهندسی مطلوب از آن یاد می‌شود که با مبلغ ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان مورد تملک و بهسازی قرار گرفت.

گفتنی است که در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۱۱ شهریور ۱۳۹۵، سیزده برنده از ۶ کشور شامل ایران، استرالیا، پاکستان، چین، ژاپن و هند، برگزیدگان این دوره از جوایز میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه اعلام شدند. هیات داوران این مسابقه متشکل از کارشناسان برجسته بین‌المللی در عرصه مرمت و حفاظت میراث فرهنگی، پس از بررسی ۴۰ نامزد پیشنهادی از کشورهای منطقه آثار واجد شرایط برای دریافت این جایزه را برگزیدند.

معماری بنا خانه داروغه بسیار بی‌نظیر است به نوعی که در دو طرف حیاط بخش‌های زمستان ‌نشین و تابستان‌ نشین احداث شده است. در بخش زمستان‌نشین تمامی وسایل گرماساز، مطبخ و… در طبقه زیرین قرار گرفته است تا به نوعی دمای خانه را مناسب بسازد همچنین وجود بخاری دیواری و پنجره‌های دو جداره از عجایب این معماری محسوب می‌شود که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفته است. در بخش تابستان‌نشین بنای خانه داروغه وجود اتاق‌های بادگیر و حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی به نوعی این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که با استفاده از انرژی‌هایی نظیر آب، باد، آفتاب و… چگونه می‌توان یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای اداره کرد.

منبع: ایران دهکده

خانه داروغه شهر مشهد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*